Drobásky po kapsách: Kapitola 1. Tekutý oběd

Aby nás nadřízení hned tak nenašli, jezdili jsme městským autobusem číslo 3 do hospody „Na Letné“ až na druhý konec našeho města. U,,našeho“ stolu už seděl vysoký štíhlý vousáč, pro své úctyhodné centimetry obecně zvaný ,,Ajfel“. Při našem příchodu vyletěl ze židle, div neporazil stůl.

,,Tak tady ste, vy bejci! Přiznejte se dobrovolně! Kerej vůl mi včera zalil boty sádrou!? Celou hodinu jsem to z toho dostával!Drželo to tam jak helvítská víra! Musel sem to nakonec vysekávat majzlíkem akladivem...já někoho zabiju. Kudláčku, tebe stejně jednou přerazím vejpůl!"

Hrdinně, leč zcela neúčinně jsem se bránil, že o ničem nevím, že já nic, já muzikant. Ale já se stejně neumím moc dobře přetvařovat -jsou lidé, kteří o mě tvrdí, že jsem „průhlednej".

„Počkej až přijdem do dílny, já ti to spočítám is úrokama, ty vornáte jeden !" pokračoval v hulákání Ajfel.

Nevím proč, ale v téhle partě panuje jakési nepodložené podezření, že za podobnými žertíky vždycky stojím já. Je sice pravda, že sprchová baterie namontovaná nad umývadlem, přepnutá na sprchu zlila Tondu Kašpara, když se z jakési pracovní akce přiřítil špinavý a zpocený jako hastrmana, a že klika u dveří dílny, namazaná vazelínou a nalíčená naHášu, zmatlala šéfa, a přivedla ho do stavu zuřivosti (no neměl tam chodit,že?!), a že Pepík Žák málem prorazil hlavou síťku na zavazadla ve vlaku, když jsem mu, dřímajícímu po zřejmě rušné noci, cestou na služebku do Přelouče zařval u ucha novodurovou trubkou ,,Slony v indické džungli" a my ostatníjsme se mohli uchechtat, tak to všechno je pravda. Ale svádět na mě úplněvšechno - to odmítám! I když do těch obrovských Ajfelových jedenáctek se té sádry vešla celá kvanta.

,,Já na to stejně přijdu, ale pak se těšte, vy kreténi!"bublal ještě chvíli Ajfel.„Minulej tejden ste mi sežrali u stánku na nádraží salám, když jsem si odskočil pro pivo, teď zase tohle - vono je sranda a sranda!"

O legraci v téhle partě rozhodně není nouze. I když si ji ze sebe děláme často a někdy i nevhod, ví i postižený, že ho ti ostatní vlastně mají rádi. Co se škádlívá, rádo se mívá, znáte to.

V partě máme i jistého Josku, který byl kdysi jakýmsi božím omylem překřtěn na „vopičáka". Snad to Šamšík, který s tím začal, ani tak nemyslel, snad by se na to obratem zapomnělo, ale Joska se kvůli tomu začal tolik rozčilovat, štětit a nadávat, že mu to zůstalo. Zejména místní vtipálci, Dešťák a Háša (tak vidíte, že všechno nedělám já) mu dávali co proto. Nosili mu slupky od banánů, vystřihovali obrázky a fotografie opic ze všech novin a časopisů, udělali mu v šatně kruhy ze svářecího drátu, aby se mohl houpat, polepili mu skříňku makaky a šimpanzy... Čím víc se Joska rozčiloval, tím větší blbiny mu ti dva vymýšleli.

Jindy jsme poslali Mirka Víška do kanceláře, že s ním chce naléhavě mluvit šéf. Podařilo se nám u toho tvářit se tak vážně, že Mirek, ač jinak chytrá hlava, všeho nechal, složil nářadí, umyl si ruce, oprášil blůzu a šel. Za deset minut se vrátil a honil nás kolem celé dílny s koštětem v ruce jako holky o Velikonocích...

Mimoto u nás „frčí" přezdívky. Karel Fišr se přistěhoval z Moravy, tož je Moravský vrabec, Mirek Polák je zase „Jacek" čili Wasrpolák, Dešťák a Háša se ve skutečnosti také jmenují jinak, o Ajfelovi jsem už psal...

 „V Žosce byl před lety přednostou ňákej Marhonc nebo tak nějak," povídá Míra Wasrpolák, když jsme se usadili, ,,a ten byl děsnej ras na lidi. Nikdo nic neudělal dobře, na všem hledal mouchy. Kdekomu tím dokázal znepříjemnit směnu. No a tenhle Marhonc byl magor na pořádek. Nikde nesměl bejt ani malinkej papírek, všechno se muselo blejskat, div že nejezdil po mašinách bílou rukoavičkou. Zvlášť spadýno měl na papíry na zemi. To se rozběh, nakopnul to, až to letělo někam za stroj a spustil bandurskou. A tak se mu chlapi jednoho dne pomstili. Vzali krabici vod bot, dali do ní kus kolejnice a položili ji doprostředka uličky, kudy musel mezi strojema projít. Pak už jenom čekali a tvářili se jakoby nic. Přednosta šel, toho dne obzvláště nasupenej, nic mu nebylo recht, každýho sepsul, až přišel k tý krabici. To ste měli vidět! Voči se mu rozšířily, rozběh se z pěti metrů, nakop ji celou svojí stodvacetikilovou váhou - a už tancoval uličkou po jedný noze a řval jako kdyžho na nože bere, dokud nepřijela sanita. Prej s tím byl dlouho marod, polámal si ňáký ty drobný kostičky v nártu. Pak byl vod něj nějakej časpokoj. Zavinil si to sám - proč kope do cizích věcí, že jo? No ale vykládej mu to! Kluci měli průser jak noha!"

,,Já to tomu přednostovi nepřeju," řekl jsem mezi dvěma loky. ,,Von to s tím pořádkem vlastně myslel dobře, myslím, že to byl vod kluků dost blbej fór. Se šéfama, ať sou sebeblbější, se musí vycházet. Udělat co chce a myslet si vo tom svoje, potom máš vod nich pokoj."

Ajfel se protáhl na židli, zaklonil se dozadu a dal si ruce za hlavu. ,,Teď mluvíš jako panskej patolízal, to bych do tebe neřek!"

,,Ale dyk je to pravda, vole!"

„Di se bodnout blbečku..!"

Kolem stolu chvíli lítali kreténi, volové a blbečci, než se atmosféra zase vrátila do normálu.

Ono je opravdu fór a fór. Vzpomněl jsem si na období, kdy mi jakýsi „vtipálek" posílal mým jménem a s mým zfalšovaným podpisem dobírkové objednávky nejrůznějšího zboží. Pak mi dlouho chodily domů balíky a já jsem z toho byl celý vyjevený. Vracel jsem dobírky zpět a zásilkové firmy psaly udivené dopisy s dotazy, proč objednané zásilky nepřebírám. Dodnes nechápu, co tím onen neznámý „vtipálek" sledoval. V balících byla mimo jiné pokojová fontána, nějaké motórky, kolečkové brusle, erotické pomůcky a spousta jiných blbostí, které bych si sám nikdy neobjednával. Později jsem si to u postižených firem (které tím byly možná obtěžovány víc než já) zjistil. Nejpodivnější na tom je, že onen „přítel" to vydržel několik let!

Za širokými okny restaurace vyšlo slunce z mraků a obarvilo svět do vesela. Fasády jindy omšelých domů naproti hospodě zářily jasnými barvami a lidé najednou vypadali optimisticky a usměvavě. Vida, co dokáže sluníčko!

Blížilo se poledne. Lokál restaurace „Na Letné" se naplnil zaměstnanci okolních podniků a provozoven, kteří sem chodili na oběd. Asi v nastalém zmatku jsme mezi hemžícími se lidmi přehlédli mistra Čejku. Náhle, nečekaně a bez varování stanul nad námi: ,,Nó jó, Kudláček, Ajfel,a Jacek! To bych se v dílně načekal! Jak to, že chlastáte v pracovní době?"

Když se Mirek trochu vzpamatoval z překvapení, vyhrkl: „Tedy za prvé, nejsme v pracovní době, nýbrž v hospodě! A zadruhý - jak jste nás tady vyčuchal?"

„Máte dobrý kamarády," zabručel mistr už méně přísně, ,,z telefonní ústředny volali už třikrát, co bude s tím ucpaným odpadem a Sviták v úschovně zavazadel má něco s radiátorem, nějak mu to netopí, či co..."

„Teď máme voběd, pane Čejka", řekl jsem smířlivě, ,,pak se na to s Mirkem podíváme."

Mistr zahlédl pana Šrámka s platem plným sklenic zlatavého moku, pokrytého dvoucentimetrovou vrstvou sněhobílé pěny, a jeho pohled zjihl: ,,Hej pane šéf, dejte mi sem taky jedno!"

A kolem stolu se docela potichoučku a nenápadně uvolnila soudržnost, pohoda a kamarádství.

Pak se skleněné dveře lokálu hlučně rozlétly a do místnosti vešel Pinďa, za ním Karel Fišr a Pípátko. Trochu se zarazili, když spatřili mistra, ale když viděli pivo na stole a vlídnou tvář starého pána, uklidnili se. Mistr jen prohlásil, že se tu scházíme jak horští myslivci a že si na nás bude muset posvítit a pro příště dávat bacha.

„Představte si ten trapas," řekl Pinďa, když si přisunuli židle. ,,Opíkáme si u nás na zahradě buřty - tedy chceme opíkat - ale jen jsme ty buřty narazili na klacky, najednou tú tú - jedou kolem hasiči, trouběj jak na lesy, tak sme vyběhli ven, a vedle hořel barák. Všude spousta hadic, hasičů, čumilů, a chudáci co tam bydlej nosili ven nábytek a peřiny... A všichni na nás blbě čuměj, ti chudáci pohoršeně, hasiči udiveně a čumilové se smíchem, až nám to bylo divný. Podívali jsme se po sobě -a všichni jsme měli v ruce ty klacky s nabodnutejma buřtama! U hořícího baráku! No trapas jako dům!!"

Pinďa si zapálil cigaretu, toho využil Mirek a vzal si slovo.

„S hasičema jsem byl jednou v Nymburce dělat rozhodčího na těch jejich soutěžích. Mával jsem praporkem, když soutěžící splnil limit, a když ne, tak jsem mával zas nějak jinak" Mirek se zhluboka napil a pokračoval: ,,Pak závody skončily a ti naši získali broušenou vázu. Tak jsme to šli zapít do nymburský hospody ,,Skleník" a tam se ukázalo, že hasiči nedovedou hasit jen požáry, ale taky žízeň. Já to chápu - bylo léto, honili se po hřišti u Labe, muselo se to nějak kompenzovat. A tak dal náčelník hasičů tu broušenou vázu naplnit becherovkou a poslal jí kolovat. Mezitím měl každej nějaký to pívo, asi víte, co je to za vražednou kombinaci. Můj kamarád Jirka Sluka jednou málem spad v Kolíně z mostu do Labe, když jsmev hospodě Katolický dům prokládali pivo panákama becherovky - a tady se topilo ve velkým! Když se to dopilo, přišel podnikovej ředitel fabriky, co s nimi měli hasiči patronát, nechal vázu zase naplnit a to se vopakovalo asi pětkrát. Tenkrát jsem se modlil, abych cestou domů neuďál ňákou vostudu, protože jsme byli všici jako děla!"

„Já se nejvíc vožral jako učedník, bylo mi asi šestnáct", pokračoval zase Pinďa. Dělali jsme s mistrem a s ještě jedním učedníkem tady ve městě v pivovaru,  „v tom samým pivovaru, co se tam pak utopil ten cikán v pivu. To si tenkrát šel mistr, kterej nás učedníky měl na starosti, něco vyřizovat na nějaký ouřady a nechal nás tam siroty vopuštěný. Jen zmizel, otevřely se dveře jedný z kanceláří pivovarua ty ženský se tam po něm ptaly. Když zjistily, že mistr je momentálně mimo,daly nám pro něj flašku rumu. Litrovku! Tenkrát byla ještě taková hezká doba, že leccos šlo. Prej že tam pro ně děláme blbou práci, tak abychom si štrejchli. Když zase zapadly do kanceláře, mrkli jsme na sebe s tím druhýmklukem - až se vrátí mistr Javůrek, flašku sbalí a nedá nám ani líznout - a takjsme ji votevřeli a vypili. Skoro na ex! A to už taky před tím byly ňáký ty piva v údržbářský dílně vo svačině a byli jsme mladý a nebyli jsme zvyklí, tak to dopadlo jak to dopadlo.....Já si pak už jen pamatuju, že tam na chodbě byl pod voknem radiátor ústředního topení a jak na ten radiátor klesám... Pak jsem se probudil asi ve čtyři vodpoledne na druhým konci pivovarskýho dvora v nějaký kůlně, kam mě asi strčili, na pytlích vod chmelu, a kdyby jenom polovina z toho, co mi vykládali, že jsem vyváděl, byla pravda, do smrti se tam nemůžu ukázat!"

„Pánové, ale největší blbiny dělá Čihák," vstoupil jsem Pinďovi do proslovu. Von měří dva metry a přitom je hubenej jak tyč. Když jevožralej - a to von je furt - tak se zaklání dozadu, že má člověk strach, aby se nepřevážil! Za chůze vypadá jako kráčející semafor, když má na volno... a nápady má jako pětiletej harant. Tuhle nám schoval závitnici, když jsme měli fofr, aby bylo hotovo, protože jsme chtěli jít dřív domů. Jeli jsme tehdy do Prahy na muzikál Monte Cristo, a ten vůl měl děsnou srandu z toho, jak jsme rudli vzteky. Jindy zase sebral topenářům rozpálenej kus železa a strčil ho Polešovskýmu do boty. Zdeněk ho pak honil kolem celý stavby nocležen v Kutný Hoře, kde jsme tenkrát dělali, a kdyby ho chyt, tak by mu rozbil hubu, protože si spálil celej nárt. Tohle byl moc ubohej fór, ale to von si v tý vypitý makovici vůbec neuvědomuje."

Pinďa si zapálil, zamhouřil oči proti kouři a odklepl.,,My jsme jednou dělali s Karlem ve Velkým Oseku a když jsme byli hotoví, trochu jsme se prdli v hospodě „Na Šanghaji." Pak jsme v jedný zahrádce ukradli sádrovýho trpaslíka, že ho natřeme sparťanskejma barvama a dáme Kratochvílovi, kerej je fanatickej sparťan, na stůl. Bylo to hovado těžký jako kráva a nadřeli jsme se s tím jak voli. Někdo nás při tom samozřejmě viděl a byl z toho průser. Ráno volali šéfovi z Voseka a my museli tu příšerně těžkou vobludu ve svým volnu zase vrátit. Naštěstí to majitel bral s humorem, a tak se tak moc nestalo."

Zatímco jsem poslouchal historky kolegů, rozhlížel jsem se po lokále. Nad výčepem mě zaujal veliký nápis „Převeliké spěchání toliko pro hovada dobré jest!" a dodatek, že to údajně kdysi prohlásil Jan Ámos Komenský. Pod tím byla menší cedule s obdobným nápisem „Nehoňte nás, jsmev práci, nikoli na závodech!"

Vzpomněl jsem si, že jsem podobné nápisy viděl iv nejrůznějších služebnách - na policii, v úřadech všech stupňů, u holiče...Zamyslel jsem se nad tím, že nikdo nechce být honěn, ale od těch druhých vyžaduje dokonalé služby. Občas se takhle zamyslím i uprostřed družné zábavy a bývám lidmi, kteří mě méně znají, považován za nekomunikujícího nemluvu. Ztratil jsem nit hovoru a procitl jsem z myšlenek v okamžiku, když Ajfel pronášel pozoruhodné myšlenky.

„Já bych vedoucí funkci nechtěl. Vobyčejnej dělník má sice míň peněz, ale zachová si větší volnost. Smí svobodně myslet, mívá dokonce i svobodu pohybu, pokud ovšem není zavřenej ve fabrice za píchačkama. Nemá co ztratit. Šéf nemůže jít na pivo, nemůže se vožrat, protože by ho hned roznesli..."

Mistr Čejka to má do důchodu „za pár" a v partě i na vedení byly delší dohady, kdo to po něm vezme. Chtěli jsme za mistra Mirka Víška, spolehlivého a svědomitého řemeslníka, navíc kamaráda, ale ten to rozhodně odmítl patrně z důvodů, o kterých mluvil Ajfel. Jistý Horáček by se sice do funkce hrnul, ale Horáček je kariérista, schopný pro vlastní prospěch všeho, takový náš Hujer, a protoho  nikdo za mistra nechtěl. Později jmenovali mistrem Pepíka Šimka, ale to bychom předbíhali událostem.

Zavolali jsme pana Šrámka, zaplatili útratu a opustili Letnou.

Autor: Pavel Kopáček | čtvrtek 8.10.2009 15:03 | karma článku: 21,20 | přečteno: 1460x
  • Další články autora

Pavel Kopáček

Až budu tátou

„Až budu tátou, tak tady všechny ty lesy vykácím!“, hudroval sedmiletý Pavlík, když celý utrmácený v letním horku musel s rodiči a strýcem sbírat malinké lesní jahody. Strejda z nich potom doma udělá báječnou jahodovou pěnu, po které se Pavlík může utlouci, ale když je má sbírat...a když ono to trvá tak dlouho! A slunce nemilosrdně pálí, Pavlíkovi se lepí žízní jazyk na patro... A doma zahálí elektrický vláček, který doopravdy svítí a houká, a ve vilce přes ulici čeká Standa Hořejšů, s kterým se tak nádherně hraje na cirkus! A na loupežníky a partyzány! Pavlík hlasitě reptá, až ho maminka musí napomínat. „Když nebudeš sbírat, strejda ti pak z té dobré pěny nedá ani líznout!“ To zabralo. A tak Pavlík urputně rve ty protivné mrňavé červené kuličky (a polovinu jich přitom sní..) Dospělí se na sebe po straně culí. Pavlíkův výrok o pokácených lesích ještě po letech bude bavit společnost...

12.7.2014 v 12:30 | Karma: 12,02 | Přečteno: 535x | Diskuse| Letní povídka

Pavel Kopáček

Slunce, voda, vzduch, léto....

Jsme u moře už třetí den. Počasí nám přeje, azurové nebe je bez mráčku a voda báječně teplá. Sedíme ve vodě na mělčině u pláže a necháváme se přelévat vlnami, které s železnou pravidelností dorážejí na pobřeží. Nad starobylým přístavním městem se na vysoké skále tyčí kamenná pevnost ze šestnáctého století, prý na obranu před piráty. Pozorujeme obrovské lodě v dálce na obzoru a obdivujeme odvážlivce, kteří se nechávají táhnout motorovým člunem, takže padák, který mají upevněný na těle je vynese vysoko do zářivého nebe nad zátokou.

10.7.2014 v 20:59 | Karma: 4,61 | Přečteno: 293x | Diskuse| Letní povídka

Pavel Kopáček

Léto budiž pochváleno - Letní povídka

Prožíváme prázdninové období celou duší devíti let, lítáme po rozpáleném městě, lížeme zmrzlinu, kornout za korunu šedesát, velkou za dvě dvacet, prolézáme s kamarády stráně za městem nebo smáčíme nohy v kašně v parku, někdy taky s kamarádem Jardou pácháme bombové útoky pomocí skleničky s práškem do pečiva a trochou vody....a ve středu a v neděli chodíme se sestrou Ankou na pohádky do kina na odpolední promítání pro děti.

10.7.2014 v 16:59 | Karma: 6,94 | Přečteno: 181x | Diskuse| Letní povídka

Pavel Kopáček

Pro strach má mít člověk uděláno

Na kostele odbila půlnoc. Ulice byla tmavá, chuchvalce mlhy se převalovaly nízko nad zemí, jen místy chabě svítily ostrůvky bledého světla pouličních lamp, matně pronikaly mlhou a tvořily osamělé kruhy kolem stožárů. Smutné holé větve stromů připomínaly pařáty kostlivce. Klapot mých kroků se hlasitě nesl tichým prostorem. Chvílemi jsem měl nepříjemný pocit, jako kdybych za sebou slyšel ještě jedny kroky. Zastavil jsem se a kroky ztichly. Když jsem ale po krátké chvíli pokračoval v chůzi, ozvaly se znovu. Mimoděk jsem zrychlil, kroky též, znovu jsem se zastavil , kroky ustaly. Teprve později jsem si uvědomil, že se to zvuk mých vlastních kroků odráží od stěn okolních ztichlých a tmavých domů, zdvojil se a děsil osamělého nočního chodce. Oddychl jsem si úlevou a zasmál vlastní naivitě. Jsem já to ale blbec...

31.3.2014 v 22:19 | Karma: 7,55 | Přečteno: 234x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Na pohřbu

Přestože byl krásný letní den, slunce jásavě barvilo červeň střech domů v Hřbitovní ulici, i zeleň, obklopující náhrobky městského hřbitova, bylo zde smutno. Hloučky pozůstalých spolupracovníků a přátel muže, který se dnes loučí s tímto světem, aby navěky odpočíval v tom druhém, záhadném a podivném, z kterého se ještě nikdy nikdo nevrátil, postávaly na asfaltovém prostranství před širokým schodištěm, vedoucím do obřadní síně. Zahlédl jsem mezi davem několik známých hlav, s trochou obtíží jsem se prodral zástupem lidí a poplácal po zádech kamaráda Mirka: „Tebe taky je vidět jenom na pohřbech! Co pořád děláš?“ Přítel zamžoural za silnými skly brýlí. „Jé, to jsi ty? Tebe bych tady nečekal! To víš, důchodce, já jinak nikam nechodím, abych chodil do hospody jako zamlada, na to mi důchod nestačí...a co ty? Pořád chodíš topit? Cože- promiň, já už taky blbě slyším...tak ty už seš taky v důchodu? To to letí, to to letí...ale vůbec na to nevypadáš..“

17.1.2014 v 18:36 | Karma: 9,52 | Přečteno: 656x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Pasažér

Pršelo. Provazy deště bičovaly zmučenou a promočenou zem. Nebe plakalo a temné výhružné mraky se snesly až těsně nad střechy domů, opíraly se mohutnými břichy o komíny. Nymburské nádraží, plné lidí s deštníky a špatnou náladou, křižovaly vlaky všemi směry, občas prosvištěl mezinárodní rychlík, nebo hlučně zarachotil nákladní vlak s uhlím. Na třetím nástupišti pršelo děravou střechou i na schody do nevlídného podchodu, ohavně počmáraného sprejery.

9.1.2014 v 8:06 | Karma: 8,53 | Přečteno: 440x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Vánoce jinýma očama

Mrzne, z nebe se sypají vločky sněhu, ostrého jak malé broky, dostávají se mi i za silnou šálu, studí a zároveň pálí, pohupují se kolem lamp jako malé padáčky a v ostrém větru se snášejí na promrzlou zem. Choulím se do starého kabátu, který mi kdosi odložil k popelnici u paneláku na sídlišti U Jána a do špinavé šály, připomínku starých krásných časů doma....Je mi zima a mám hlad. Snad něco k jídlu najdu v uličce za bistrem, je tam kontejner, do kterého barman Milan hází zbytky, které hosté nedojedí... Vyhýbám se pohledu na poklidná světla oken bytů šťastných lidí. Blikají v nich řetězy světel, barevné nebo jen tak světlé, ale dokumentující dnešní Štědrý večer. Lidé za těmi okny jsou sytí, spokojení, teď nejspíš sedí u večeře....Copak asi teď dělá Inka? Nejspíš snáší dobroty na můj stůl v mém domě u mého krbu tomu svému grázlovi, za kterého mě vyměnila...Někdy se ohřívám v tramvaji, to jedu až na konečnou a zpátky, ale lidé mi nadávají, že prý smrdím...no kde se mám sakra vykoupat...

16.12.2013 v 19:38 | Karma: 11,47 | Přečteno: 383x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Červený autobus

Když jsme se s klukama v postranní uličce za školou dost vyřádili, bundy mokré od tajícího sněhu po kuličkování, udýchaní po hokeji, který jsme provozovali na kousku asfaltového chodníku, vyhrabaného ze sněhu, popadli jsme tašky a bundy, sloužící dosud jako brankové tyče, a šli domů. Uložil jsem starou hokejku do sklepa. Vondra má širokou brankářskou. Tu mu závidíme, a on ji nechce nikomu půjčit. Tak ať si ji nechá, když je takový! Maminka mi nejdříve mírně vyhubovala, jak to vypadám, a že když budu takhle mokrý chodit venku, tak nastydnu a nedočkám se Ježíška, a když jsem se umyl, převlékl a snědl svačinu, krajíc chleba se s máslem – salám mi ,maminka nedala, prý je půst -, poslal mě tatínek do mého pokojíku, abych nepřekážel, že mají práce jak na kostele. Ptal jsem se ho, kolik práce je na kostele, ale on mě se smíchem odbyl, že to jednou poznám, teď abych šel, a když nemám úkoly, tak ať si něco maluju.

8.12.2013 v 13:38 | Karma: 11,35 | Přečteno: 333x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Šlápněte na to, pane řidiči!

Kdo to sakra je? Bloumám po náměstí, po nebi se sem tam prohánějí potrhané mráčky, podzimní slunce se sice jen chvílemi, ale stále ještě příjemně, opírá do zad, pod nohama šustí první barevné listí, zaparkovaná auta odráží svými skly sluneční paprsky a po širokém chodníku podél výkladních skříní proudí davy. Je všední odpoledne, hospodyně, obtížené kabelami s nákupy, míří od supermarketu, z řeznictví, nebo od kadeřníka směrem k stanici tramvaje. Zpomalil jsem krok. Už ji zase vidím! Vyšla z prodejny potravin a míří na poštu. Štíhlá blondýnka v džínovém kompletu, světlé vlasy zastřižené aľa Makepeacová, což se mi moc nelíbí, protože jsem odjakživa „nemocný“ na dlouhovlásky, ale této mladé ženě to i tak velmi sluší. Kdo to jenom je? Zdá se mi, že se mezi ostatními lidmi nese jako královna, ostatní ženy v její přítomnosti jako by zšedly a znevýrazněly. Ten milý, příjemný a usměvavý obličej mi někoho připomíná- ale koho? Já ji odněkud znám! Ale odkud? Snad někde prodává, nebo je to kadeřnice, která mě kdysi dávno stříhala....? Nebo je to sestřička z nemocnice, kde jsem před pár lety ležel s kýlou?

21.11.2013 v 17:43 | Karma: 12,48 | Přečteno: 682x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Dopis do Nebe

V posledním vstupu jsem slíbil druhý příspěvek do literární soutěže k 100. výroí narození Bohumila Hrabala. Tady je:

6.9.2013 v 15:34 | Karma: 6,10 | Přečteno: 245x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Pocta panu Bobanovi

V současné době byla vyhodnocena literární soutěž u příležitosti 100. výročí narození Bohumila Hrabala. Poslal jsem do zmíněné soutěže dva příspěvky. jeden (poezie) zveřejňuji nyní, druhý - prózu dám na blog koncem týdne.

3.9.2013 v 12:40 | Karma: 6,99 | Přečteno: 273x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Léto budiž pochváleno

Prožíváme prázdninové období celou duší devíti let, lítáme po rozpáleném městě, lížeme zmrzlinu, kornout za korunu šedesát, velkou za dvě dvacet, prolézáme s kamarády stráně za městem nebo smáčíme nohy v kašně v parku, někdy taky s kamarádem Jardou pácháme bombové útoky pomocí skleničky s práškem do pečiva a trochou vody....a ve středu a v neděli chodíme se sestrou Ankou na pohádky do kina na odpolední promítání pro děti.

31.8.2013 v 19:19 | Karma: 9,17 | Přečteno: 195x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Letecký den.

Travnatá plocha sportovního letiště, zalitá odpoledním sluncem, se dala do pohybu a stále rychleji ubíhala vzad. Sledovali jsme kulatými okénky prastarého dvojplošného letadla místního leteckého klubu, jak se zelená rovina náhle propadla kamsi dolů, ještě chvíli jsme mohli vidět vrcholky stromů a střechy hangárů, nad kterými se na stožáru třepotal a nadouval tříbarevný meteorologický pytel. Pak už okénka vyplňovala jen bezmračná modř letního nebe. Bylo mi všelijak, zejména v oblasti žaludku jsem cítil stahovací reakce. Podíval jsem se na Mirka. Oči pod přílbou měl přivřené a po skráních se mu perlil pot. Také on se necítí nejlépe, nejsem v tom sám..Byl letecký den, kolem hangárů a odstavených letadel před nimi se proplétaly davy lidí, u vchodu na letiště stála fronta u stánku na pečené klobásy a pivo. Vstupu na letištní plochu bránily kovové bariéry, za kterými postávaly houfy zvědavců, ale to jsme my, parašutisté leteckého klubu, už neviděli.

28.7.2013 v 21:35 | Karma: 7,85 | Přečteno: 480x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Píseň pro Marii

Marii jsem velmi vděčný za přátelství, důvěru, povzbuzení, krásné dopisy a za to, že je. Proto následující verše:

17.7.2013 v 12:01 | Karma: 7,08 | Přečteno: 300x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Na plný plyn!

Parkoviště před horským hotelem je zaplaveno světly, portýři pobíhají sem a tam, parkují přepychové vozy movitých hostů, jiná auta naopak vyjíždějí, přes pokročilou noční hodinu vše kypí ruchem a životem. Neónové návěští v průčelí moderní budovy září duhovými nápisy daleko do krajiny, je hluboká noc a nádherné scenérie okolních skalních štítů lze jen stěží vytušit za neproniknutelnou černou oponou tmy. Asfalt s bílými čarami a šipkami, nastříkanými na ploše parkoviště i přilehlých komunikacích se leskne po večerním dešti. Z hotelu tlumeně zní hudba a na schodech před proskleným vchodem pokuřuje několik žertujících a živě gestikulujících lidí. Dvířka aut bouchají a motory drahých aut jen potichu vrní utajovanou silou pod naleštěnými karosériemi.

15.7.2013 v 11:01 | Karma: 4,31 | Přečteno: 218x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Robinson z předměstí

Byla dusná letní noc, měsíc v úplňku, zavěšený na klenbě nebe, svítil jak obrovská kulatá lucerna a zahanboval pouliční osvětlení. V ulicích i v parku u řeky bylo zřetelně vidět téměř jako za dne. Hvězdy zářily na sametové temni oblohy jako jiskřivé diamanty a prostředí parku vonělo romantikou a poetickou snivostí. Záviděl jsem milencům, šeptajícím si tajemná slovíčka, přituleni k sobě na stinných lavičkách. Mládí...kde ty časy jsou! Povzdychl jsem si a usedl na prázdnou lavičku na břehu řeky. Měsíc se odrážel a koupal v klidné hladině, na druhé straně ve stínu vysokých stromů skrytě a nehnutě seděl nad svými pruty osamělý rybář. Byl ve stínu téměř neviditelný, jen občasné bliknutí zapalovače a následný rudý světelný bod zapálené cigarety prozradily, že tam kdosi je.

30.6.2013 v 21:50 | Karma: 8,47 | Přečteno: 270x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Kam jsme došli, kdo to ví?

„Dobrý den, paní Nováková, jak jde život? A co tatínek, už je z nemocnice doma?“ konverzuji na ulici ve „svém“ revíru se známými a zároveň plním schránky na vratech domů, v průjezdech a na schodištích dopisy, tiskovinami a složenkami. „Pane Dvořák, máte dobírku“ zvoním ve třetím patře rohového domu, „tady mi to podepište, tady dole, hned u vašeho jména!“...a jdu zase o dům dál...

5.5.2013 v 19:03 | Karma: 34,25 | Přečteno: 2703x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Alice

Alice je zvláštní kočka. Nikdy předtím jsem takový druh neviděl, chundelaté stvoření se zelenošedou srstí, vlnitou a chlupatou jako byly vlasy nebožtíka ministra Dostála, s ohonem mnohem delším, než kočky mívají a pruhovaným jako mívají mývalové. Moje dcera naopak tvrdí, že Alice vypadá jako rys, snad na tom také něco je.. Moudré šedozelené oči, kterýma nás klidně pozoruje, přátelská povaha a přítulnost, zejména v momentě, kdy jí neseme do misky něco na mls svědčí o tom, že bývalý pán s ní zřejmě nezacházel špatně, dokud se jí nezbavil – a já zde raději nechci spekulovat, jakým způsobem.. Každopádně Alice už je dva nebo tři roky toulavá kočka, která bloumá střídavě u nás v zahradě, nebo v prostorách vedlejší továrny

28.4.2013 v 16:14 | Karma: 13,46 | Přečteno: 506x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

O směšných láskách

Snad se na mne pan Kundera nezlobí za to, že jsem si tak trochu vypůjčil do názvu tohoto povídání upravenou verzi titulu jeho slavné knížky. Jenže můj příběh vypráví o něčem jiném, a jak možná čtenář uzná, jiný, vhodnější titulek bych k němu velmi těžko hledal.

21.4.2013 v 18:57 | Karma: 7,46 | Přečteno: 298x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Za korunami stromů vyšlo slunce.

Po únavné noci se zvolna rozednívalo. Střelba utichla. Jen tu a tam ještě štěkly ojedinělé výstřely z temného lesa na druhé straně údolí. Tráva před zákopem zvlhla ranní rosou a na krajinu spadla lehká průhledná mlha. Svalil jsem se na dno zákopu a unaveně sňal přílbu.

8.4.2013 v 7:55 | Karma: 6,13 | Přečteno: 175x | Diskuse| Poezie a próza
  • Počet článků 218
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 764x
Bývalý hudebník, zpěvák a textař,nyní amatérský literát (dvě ocenění v literárních soutěžích).Zveřejněná kniha může být chápána jako nabídka nakladatelům, pokud čtou tento blog. Více informací na http://profil.lide.cz/160Pavel/profil/